Assasin’s Creed IV: Black Flag

Wielce jestem rozdarty. Bylem fanem serii nieprzerwanie przez pierwszych kilka części (Altair i Ezio FTW!), aż do pożegnania się z nią oryginalnego scenarzysty i niesławnej III. Mimo wszystko po ładnych kilku latach od premiery dałem szansę Black Flag, skuszony symulacją pirackiego stylu życia.

To wyszło. Sprawne i płynne poruszanie się, które jest wizytówką serii AC, doskonale łączy się ze sterowaniem zwrotnymi statkami z masą broni (moździerzem ich!), używaniem tychże broni na innych łodziach mających nieszczęście stanąc na naszej drodze, abordażem, włączaniem ich do swojej floty (niestety zabawa nią jest możliwa tylko w prostej minigierce – wysyłaniu na misje celem zdobycia zasobów. Ach, chciałoby się pokierować całą armadą…). Dodajmy do tego piękne widoki karaibskich i wysp – jest świetnie.

Do czasu, gdy pojawia się fabuła. Miszmasz postaci historycznych (Rogers, Czarnobrody) i fikcyjnych działa dobrze, o ile nie będziemy go porównywać do innych podejść do tematu, jak chociażby w serialu Black Sails (polecam!).

Historia jest miałka, relacje nieprzekonywujące, elementy dramatyczne nijakie.

Najgorsze jednak jest to, że gra znajduje się w uniwersum AC, co oznacza, że wszystko musi obracać wokół Asasynów i Templariuszy. Postacie na siłę zmuszone są do angażowania się w odwieczną walkę dwóch sił, co tylko jeszcze bardziej psuje wątki, które mogłyby zostać poprowadzone ciekawiej.

Dodatkowo setting średnio pasuje do asasyńskiego pędzenia po dachach, parkouru, ścigania jednostek i zabójstw ukrytym sztyletem.

Ogółem: 7/10

Gameplay – 8/10
Story – 5/10

1 thought on “Assasin’s Creed IV: Black Flag

  1. Ingvar says:

    O to to, bardzo dobry piracki klimat, przyjemne pływanie przy śpiewie szant (a te są bardzo dobre, nie wiem czy Twojej uwagi tak nie zwróciły, czy z innego powodu nie znalazły się w recce), ale kiepski Assasyn. Tak myślę, że gdyby wywalili fabułę, dorzucili lepsze zarządzanie flotą i załogą to ta gra tylko by zyskała.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *